Haber

6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Ardından Türkiye’de Gündeme Gelen Olayların Kronolojisi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler ülkemizin doğusunda büyük can kayıplarına neden oldu. Depremin üzerinden iki ay geçmesine rağmen siyasi ve toplumsal olarak depremle ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu içerikte depremin ilk gününden bu yana ülkemizde yaşananlara dair Twitter’da @GunlukArsiv tarafından yazılan açıklamalara kronolojik sıra ile yer verilmiştir. Hesabın Twitter’da paylaştığı bilgilerin içeriğine kaynaktan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:https://mobile.twitter.com/gunlukarsi…

6 Şubat 2023:

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremle sallanan 10 ilde 4 bin 758 binada son bilgilere göre 2 bin 921 ölü, 15 bin 834 yaralı var. Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 günlük milli yas ilan etti, Milli Eğitim Bakanlığı 25 Şubat’a kadar tüm okulları tatil etti, TBMM bir hafta orta yol verdi.

6 Şubat 2023:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uluslararası yardımları içeren 4’üncü seviye alarmın verildiğini duyurdu. AFAD ayrıca Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ERCC aracılığıyla kentsel arama kurtarma alanında uluslararası yardıma davet edildiğini bildirdi.

6 Şubat 2023:

AFAD Lideri “Erişilemeyen bölge yok” derken, Beyin sarsıntısı ve Risk Azaltma Genel Müdürü bölgedeki arama kurtarma gruplarının sayısının 4 bin 470’i asker olmak üzere yaklaşık 25 bin olduğunu iddia etti.

6 Şubat 2023:

45 ülkeden yardım teklifi geldiğini kaydeden Erdoğan, depremden etkilenen 10 ile 10 valinin daha atandığını, bölgede 9 bin AFAD ve diğer kurum çalışanlarının bulunduğunu söyledi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu ve Davutoğlu dışında 6 cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi yaptı.

6 Şubat 2023:

Cumhurbaşkanlığı resmi Twitter hesabından Erdoğan’ın Hatay ve Adana hariç 8 ilin valisi ve 3 büyükşehir belediye başkanıyla görüştüğü duyuruldu. Yoğun tepkiler üzerine öğle saatlerinde Hatay ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanları ile de bir araya geldiği bildirildi.

6 Şubat 2023:

Millet İttifakı’ndan “Hiçbir ayrım gözetmeksizin merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında güçlü işbirliği ve koordinasyon gereklidir” açıklaması yapılırken; Meral Akşener, “Bugün devletin sesini duyma günüdür. Bugün hepimizin susma günü” dedi.

6 Şubat 2023:

Gözaltına alınan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından “Önce dayanışmayla yaralarımızı saralım, sonra hesap sorulması gereken herkes hesap verecektir” derken, Zaferin Genel Lideri Partili Ümit Özdağ, bölgedeki asker ve polisler için “Vur emri” istedi.

6 Şubat 2023:

İki depremin ardından İslahiye ilçesi merkezli 6.5 büyüklüğündeki artçı sarsıntıyla sarsılan Gaziantep’te tarihi kale ve Şirvani Camii’nin kubbesi de hasar gördü. AKP Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “60 bin nüfuslu ilçenin yarısından fazlası yok” dedi.

6 Şubat 2023:

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 106 kişinin hayatını kaybettiği, 1.941 kişinin de yaralandığı açıklanan ilk bilgilere göre, temeli 3 yıl önce atılan 41 daireli Trend Garden Residence’ın 14 saniyede yıkıldığı öğrenildi. .

6 Şubat 2023:

Depremde ağır hasar gören Hatay’da CHP Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Durum çok kritik, önemli bir yardım alamadık”, CHP Hatay Milletvekilleri Suzan Şahin ve Serkan Topal, “Yok yok” dedi. Hatay’da hasarsız bina var AFAD gelmedi cenazelerimiz kaldırımda” dedi.

6 Şubat 2023:

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “depremle ilgili asılsız ve çarpıtılmış paylaşımlarda bulunanlar” hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. RTÜK Lideri Ebubekir Şahin, sosyal medya hesabından muhalif medyayı tehdit etti.

7 Şubat 2023:

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Antakya’dan Halk TV’nin canlı yayınına bağlandı: “Devlet adına örgütlenebilecek tek bir güç yok” dedi.

7 Şubat 2023:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 10 il için “Afet Bölgesi” ve 3 ay mühletle olağanüstü hal ilan edilmesine karar verildiğini açıkladı. “Yalan haber ve çarpıtmalarla halkımızı birbirine düşürmeyi amaçlayanları yakından takip ediyoruz. Günü geldiğinde şu an elimizde bulunan defteri açacağız” dedi.

7 Şubat 2023:

Heyet ile birlikte önce Adana’ya sonra da İskenderun’a giden Sol Parti Liderler Meclisi lideri, “Burada devletten en ufak bir eser yok. İnsanlar umutsuzca kendi imkanlarıyla bedenlerini çıkarmaya çalışıyorlar. Sesleri duyuyoruz ama onlara ulaşmanın bir yolu yok” dedi.

7 Şubat 2023:

Adıyaman’da vatandaşlar yardım gelmediği için Vali Mehmet Çuhadar’a sloganlarla tepki gösterirken, Çuhadar’ın kahkahası tepki yarattı.

8 Şubat 2023:

TV programcısı Cemil Barlas, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, AFAD’ın üzerlerinde bira markası logosu olduğu için 2 bin polar ceketi depolara kabul etmediğini belirterek, “İlk duyduğumda yalan dedim ama doğru çıktı. Bu bir rezalet.”

8 Şubat 2023:

Antakya’da bulunan gazeteci Murat Ağırel, Erdoğan’ın Antakya’ya gelişi nedeniyle trafiğin durduğunu, ilçe girişinde kilometrelerce kuyruk oluştuğunu, konteyner ev, iş makinesi gibi araçların beklediğini videosuyla duyurdu.

8 Şubat 2023:

Eski AKP Kahramanmaraş Milletvekili Nursel Reyhanlıoğlu, yardım için kente gelen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na, “Sizin burada ne işiniz var? İstanbul’a git. Devlet burada. Çekip gitmek. İngiliz uşağı!” hakaret etti.

8 Şubat 2023:

Kahramanmaraş ve Hatay’ı ziyaret eden Erdoğan, “Kader planında olan şeyler” diyerek depremzedelerden sabır istedi.

8 Şubat 2023:

Adıyaman’da Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ve Vali Mehmet Çuhadar, halkın öfkeli tepkisini görünce araçlarına binerek bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

8 Şubat 2023:

Ahbap Derneği Kurucusu Haluk Levent, telefon operatörlerine ve jeneratör firmalarına seslenerek, “Bugün 3. gün. Çok fazla bağış topladık, bana fiyatı söyleyin, hemen gönderelim! Bu nedir! İşimizin verimi yüzde 60 düşüyor. “Teknoloji mi yoksa yetersiz bilim mi anlamıyorum” dedi.

8 Şubat 2023:

Türkiye’den Twitter ve Tiktok’a erişim aslında akşam saatlerinde kısıtlandı. Enkaz altından/dışarıdan kendileri veya yakınları için acil yardım talep eden ve gerekli ekipmanların duyurulduğu vatandaşların haber akışı birkaç saatliğine kesintiye uğradı; Şiddetli tepkilerin ardından kısıtlama kaldırıldı.

10 Şubat 2023:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adıyaman’da açıklama yaparken çocuklar kürsü önüne yerleştirildi. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, soğuk hava nedeniyle çift kapüşonlu giyen çocuğun kapüşonunu açarak kameraya işaret etti.

11 Şubat 2023:

Diyarbakır’da deprem bölgesini ziyaret eden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve beraberindeki AKP Milletvekili Oya Eronat, “Hırsızlar!” yuhalandı. Bozdağ’ın polis tarafından uzaklaştırılmasının ardından protestocular gözaltına alındı.

11 Şubat 2023:

Sosyal Özgürlük Partisi’nin (TOP) Hatay’da kurduğu merkezden yardım alan MHP’li depremzedenin görüntüsü gündem oldu: “Evimiz yıkıldı. Ben bir MHP taraftarıyım, MHP ile ilgili bir şey görmedim. Bir lokma ekmek vermiyor. Gelen Te Ö Pe. Bu kim? Terör örgütü.. Bize bakıyor’ dedi.

11 Şubat 2023:

TKP’nin Hatay/Antakya’da kurduğu kriz masasına giderek yemek alan Finike İdeal Ocakları üyesinin fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu.

12 Şubat 2023:

Erdoğan’ın “Yurtlar depremzedelerin misafirhanesi olacak” sözlerinin ardından KYK yurtları hızla boşaltılıyor. Eğitimciler, “Öğrenci sayısı 5.9 milyon, yurdun kapasitesi 759 bin” derken, sosyal medyadan “Yurtları değil sarayları, boş otelleri kullanın” daveti yapıldı.

12 Şubat 2023:

Adıyaman’da TV 100’ün canlı yayını sırasında bir vatandaş muhabire, “6 gündür elektriğimiz yok, çadır yok. “Dışarıdayız, soğuktan ölüyoruz” deyince, muhabir ses duyulmasın diye mikrofonunu sakladı, kameradan uzaklaştı ve stüdyodan yayın kesildi.

13 Şubat 2023:

AFAD Eski Bilgi Sistemleri ve İletişim Daire Başkanı’nın “siber güvenlik” tepesinde Osmanlı okçu kostümü giydiği görüntüsü sosyal medyada gündem oldu.

13 Şubat 2023:

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve AKP’li Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’ın Şanlıurfa’daki depremzedeleri ziyaretinde Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin Şanlıurfa’daki yerleşim ortamındaki kahkahalı-neşeli halleri yeniden gündeme geldi.

13 Şubat 2023:

“Hatay Yarseli Barajı’nın duvarı çatladı” şeklindeki asılsız paylaşımlarda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan ‘Babala TV’ Twitter hesabının sahibi Oğuzhan Uğur, İstanbul Basın Savcılığı’na söz verdi. “Halkı yanıltıcı bilgi yaymak” suçundan dava açıldı.

14 Şubat 2023:

MHP lideri Devlet Bahçeli, Ahbap ve Babala TV ekiplerine atıfta bulunarak, “Bu dolandırıcılar artık televizyonlara çıkmasın” dedi. Dostlar Derneği kurucusu Haluk Levent ile Babala TV’nin sahibi Oğuzhan Uğur, Bahçeli’ye yanıt verdi.

15 Şubat 2023:

Erdoğan’ın “Yıkılan binaların yüzde 98’i 1999’dan önce yapıldı” tezine rağmen uydu görüntülerine göre Kahramanmaraş’ın batısındaki binaların çoğu 2004’ten sonra yapıldı. TÜİK’e göre 10 ildeki konutların yüzde 51’i yapıldı 2001 ve sonrasında.

17 Şubat 2023:

Bülent Arınç katıldığı bir televizyon programında seçimlerin ertelenmesi görüşünde ısrar ederek, erteleme konusunda uzlaşı sağlanamazsa “kaos çıkacağını” söyledi.

19 Şubat 2023:

Türkiye Diyanet Vakfı, deprem bölgesine 15 bin Kuran-ı Kerim gönderildiğini duyurdu.

23 Şubat 2023:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber’e “Türkiye çok uzun süre bu hazırlıkları yapmasaydı büyük bir kaosla karşı karşıya kalacaktı” dedi.

26 Şubat 2023

Gazeteci Murat Ağırel, depremin üçüncü gününde Kızılay’ın Dostlar Derneği’ne çadır sattığını ortaya çıkardı. Haluk Levent olayı doğruladı; Dostlar Derneği, çadırların Kızılay’ın iştiraki olan Kızılay Çadır ve Dokuma A.Ş.’den satın alındığını ve ertesi sabah bölgeye gönderildiğini duyurdu.

27 Şubat 2023:

Bahçeli ile Adıyaman’ı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hava durumu vs. hakkında konuştu. “Maalesef ilk günlerde istediğimiz faaliyeti gerçekleştiremedik” diyerek helallik istedi. Gölbaşı’ndaki konteyner kente giden Erdoğan, çocuklara 200 TL’lik banknot dağıttı.

haber-payas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort