Haber

İliç Maden’in yerel ortağı Çalık Holding: Operasyonel sorumluluğumuz yok

Erzincan’ın İliç ilçesinde Kanada-ABD ortaklığı olan Anagold Madencilik’in Türk ortağı Çalık Holding Baş Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Akil, tüm uyarılara rağmen kapatılmayan ve ceza almasına rağmen kapasitesinin artırılmasına izin verilen , felaketin ardından yaptığı açıklamada, “Operasyonel sorumluluğumuz yok. Biz sadece finansal yatırımcıyız.” söz konusu.

‘BİZ FİNANSAL YATIRIMCIYIZ’

HalkTV’den Seyhan Avşar, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Başdanışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Akil’e telefonla ulaştı.

Hükümet yetkililerinin gereğini yaptığını belirten Akil, “Bizim bu madende operasyonel sorumluluğumuz yok. Biz sadece finansal yatırımcıyız. Şöyle düşünün, X bankasından hisse satın alıyorsunuz. Bankada ne oluyorsa oluyor” dedi. seni ilgilendirmez. Biz finansal ortağız, hepsi bu.”

‘SİYANÜR BU MADENİ KEŞFETMENİN TEK YOLU’

“Anagold Madencilik Avrupa’da Kanada, Amerika gibi ülkelerde madencilik faaliyeti yapamıyor ama Afrika’yı ve ülkemizi tercih ediyorlar. Bu duruma kamuoyunda büyük tepki var” diyen Akil, “Mümkün mü, neden yapılabilir” dedi. Böyle bir şey yapmıyorlar mı? Dünyanın her yerinde mayınları var.” “Bunu yapıyorlar. Üstelik bu mineralleri çıkarmanın tek yolu siyanür” dedi.

“1 gram altın için 50 ton vatanı yok ediyorlar. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Akil, “Dediğim gibi hükümet yetkililerimiz gerekli açıklamaları yapıyor.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu